Czy istnieją preferencyjne warunki lokat w przypadku klientów biznesowych?

Jak wiadomo, większość banków w dzisiejszych czasach nastawia się głównie na pozyskiwanie klientów dobrze sytuowanych, posiadających spore ilości wolnych środków finansowych na swoich rachunkach osobistych, gdyż w ich przypadku istnieje duża szansa, że będą w przyszłości zamierzali ulokować swoje oszczędności na różnego rodzaju produktach bankowych, które umożliwią im zwiększanie ilości środków finansowych. Aktualnie na rynku bankowym można nawet spotkać bank, który jest skierowany głównie do klientów zamożnych, oferujący swoje usługi, które udzielane są w luksusowych i nowocześnie wyposażonych oddziałach. Z usług tego banku nie może skorzystać każdy. Taka strefa usług dla klientów, nazwijmy VIP, to Private Banking. Konieczne jest posiadanie wpływów miesięcznych na konto w odpowiedniej wysokości. Ponadto zwykłego śmiertelnika zwyczajnie nie byłoby stać na prowadzenie rachunku osobistego w tym banku. W przypadku pozostałych placówek bankowych często możemy spotkać się z ofertami kierowanymi stricte do osób, które posiadają konkretną sumę wolnych środków finansowych.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że w przypadku gdy chcemy zainwestować sumę pieniędzy, która znacznie przekracza kilkanaście tysięcy złotych, możemy w banku negocjować warunki umowy. Dzięki temu możemy sobie wypracować warunki pozwalające na uzyskanie sporego zysku po zakończeniu czasu trwania depozytu. Jednakże generalnie każdy klient, który jest traktowany jako biznesowy, a więc obsługiwany jest przez sektor bankowości prywatnej i osobistej może liczyć na otrzymywanie co jakiś czas propozycji, jakie są nieosiągalne dla przeciętnego klienta bankowości detalicznej. Dzieje się tak, ponieważ jeśli zainwestują oni spore ilości pieniędzy na przykład na lokacie, bank posiada wówczas możliwość ich zainwestowania na przykład na giełdzie papierów wartościowych, dzięki czemu jest w stanie zarobić spore ilości pieniędzy nie tylko dla klienta, ale i dla siebie. Przykładowo jeśli klient decyduje się założyć depozyt charakteryzujący się oprocentowaniem rzędu dziesięciu procent (co jest ofertą bardzo atrakcyjną, gdyż średnie oprocentowanie waha się w granicach od czterech do sześciu procent), natomiast bank jest w stanie wygenerować łączne zyski wynoszące nawet około kilkudziesięciu procent, łatwo policzyć ile tak naprawdę zachowuje dla siebie. Obawiać się możemy natomiast, że w związku z niestabilnością giełdy możemy stracić nasze oszczędności za pośrednictwem banku. Dlatego też warto zakładać lokaty z gwarancją kapitału, które zapewniają nam wypłatę zarówno kwoty, jaką początkowo wpłaciliśmy, jak i naliczone do niej odsetki.

Natomiast warto zaznaczyć, że banki nieczęsto tracą jakiekolwiek pieniądze w wyniku gry na giełdzie. Posiadają one bowiem grupę doświadczonych fachowców, którzy potrafią niemalże bezbłędnie oszacować, w jakie spółki należy aktualnie inwestować, by jak najwięcej zarobić. Zdecydowanie nie jesteśmy w stanie dokonać tego rodzaju inwestycji sami, szczególnie jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia i wiedzy w tematyce finansowej. Jeśli jesteśmy natomiast zainteresowani bezpiecznym inwestowaniem, które praktycznie bez naszej współpracy przyniesie nam wymierne zyski, warto udać się do placówki banku, gdzie doradca finansowy zaproponuje nam przynajmniej kilka możliwych rozwiązań. Jeśli nie jesteśmy pewni co do tego, które z nich powinniśmy wybrać, zawsze możemy przeanalizować sytuację i poradzić się kilku bliskich nam osób, które z pewnością chcąc dla nas jak najlepiej wyrażą swoją opinię.

Dodaj komentarz