Leasing w firmie budowlanej

leasing

W branży budowlanej inwestycje infrastrukturalne mają ogromny wpływ na kondycję firmy, większy nawet niż sama sytuacja gospodarcza. Dlatego niezmiernie ważne jest inwestowanie w rozwój firmy, a dokładniej w nowe maszyny, urządzenia. Bez dobrego sprzętu firma budowlana nie jest w stanie utrzymać się na rynku.

Firmy leasingowe doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego też w swojej ofercie mają również leasing urządzeń i maszyn budowlanych, z którego najczęściej korzystają przedsiębiorcy budowlani. Warto zaznaczyć, że w leasing można wsiąść nowe, jak i używane maszyny, co jest dodatkowym plusem tej metody finansowania. Zazwyczaj zdarza się tak, że oferując leasing sprzętu budowlanego, firmy leasingowe stosują mniejsze restrykcje oraz wymagania, niż w przypadku innych urządzeń i maszyn. Spowodowane jest to tym, że w przypadku niewypłacalności firmy budowlanej, co wiąże się z rozwiązaniem umowy leasingu lub windykacją, przedmioty te szybko trafiają do nowych nabywców, lub znajdują się chętni, którzy gotowi są przejąć tą umowę leasingu. Częstą praktyką jest również stosowanie procedur uproszczonych w przypadku leasingu urządzeń renomowanych producentów, które pochodzą od sprawdzonych już dostawców. Okres decyzyjny staje się krótszy, a przedsiębiorstwo otrzymuje pożądany sprzęt sporo szybciej. Przedsiębiorca nie jest narażony więc na straty związane z zaniedbaniem zleceń i może realnie rozwijać swoją firmę.

Leasing na firmę bezdyskusyjnie opłaca się. Niektóre firmy leasingowe mają też w swojej ofercie leasing dla osób prywatnych, ale większość osób, o ile mogą sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę, to wolą na ten cel brać samochodowy kredyt. Osobie prywatnej która nie prowadzi działalności gospodarczej, w ogóle nie opłaca się brać kredytu samochodowego ani leasingu, bo wydatków z tego tytułu nie mogą wpisywać w koszty, w przeciwieństwie do firm.

Dla firmy która wykazuje zysk, zarówno leasing pojazdów jak i kredyt samochodowy są bardziej korzystnymi sposobami finansowania auta od zakupu gotówkowego. W przypadku leasingu, firma może ujmować w kosztach uzyskania przychodu raty leasingowe które płaci firmie leasingowej i może dokonywać tych odpisów w dniu poniesienia kosztu – wpłacenia raty. Inny ewentualny korzystny aspekt leasingu można odczuć w egzekucji komorniczej – http://firmowo.edu.pl/leasing-a-egzekucja-komornicza/ – co wszakże przydarza się licznym firmom pomimo braku złej woli.

W przypadku kredytu samochodowego, firma może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Nie sposób jednoznacznie określić, czy bardziej opłacalny jest leasing czy kredyt, to zależeć będzie od konkretnego przypadku firmy. Dość powszechnie przeważa opinia, że leasing jest znacznie łatwiej uzyskać nowej firmie niż kredyt samochodowych, ale z dokonanych przeze mnie ustaleń wynika, że jeśli nawet, to tylko niewiele łatwiej a czasem wcale nie łatwiej i wymagania w ocenie zdolności na leasing i zdolności na kredyt są podobne – wysokie i nie do podołania im przez nowe firmy.

2 Komentarze

  • A o co chodzi w leasingu zwrotnym,na czym polega?

    • Leasing zwrotny polega na uprzednim odsprzedaniu rzeczy przez leasingobiorcę firmie leasingowej a ta następnie zawiera z nim umowę leasingu tejże rzeczy. Czyli dochodzi do sprzedaży ale z zastrzeżeniem, że sprzedawca będzie mógł użytkować rzecz którą odsprzedaje. Jest to sposób na podniesienie płynności finansowej przedsiębiorstwa zwłaszcza gdy znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej a posiada środki trwałe o znacznej wartości które można przeznaczyć do leasingu zwrotnego. Mogą to być np. pojazdy, maszyny, albo nieruchomości (np. biura, magazyny). Popularne określenie tego zjawiska w języku angielskim to „sale and lease back” czyli odsprzedaj i następnie przejmij w leasing.

Dodaj komentarz