Ostrzeżenia przed parabankami pożyczkowymi

W internecie (chyba na stronie jakiegoś zrzeszenia firm pożyczkowych) przeczytałem ostrzeżenia przed korzystaniem z usług parabanków. Jest mi niezbędna pożyczka – chwilówka i biorę pod uwagę kilka ofert, takich jak Vivus, Pożyczkomat lub jeszcze innych podobnych. Chciałbym wiedzieć, z czym wiąże się niebezpieczeństwo korzystania z takich firm, bo o tym że mają drogie pożyczki, to wiem i rozumiem.

Ostrzeżenie przed parabankami przeczytał Pan prawdopodobnie na stronie Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Tak się składa, że pożyczkodawcy których pożyczki Pan wskazał należą do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych zatem Związek ostrzega przed innymi (innego rodzaju) podmiotami. Członkowie Związku nazywają siebie firmami pożyczkowymi a nie parabankami i ostrzegając przed parabankami mają na myśli firmy pozabankowe które udzielają pożyczek ale nie z własnego kapitału ale z depozytów od inwestorów. Jeżeli jednak umowa pożyczki z parabankiem jest jasna i nie zawiera (rażąco) niesprawiedliwych dla pożyczkobiorcy zapisów w tym podaje parametry pożyczki które są do zaakceptowania przez pożyczkobiorcę, to ostrzeganie w tym zakresie jest bądź co bądź nieetyczne ze strony Związku, takie jest moje zdanie. Ostrzeżenia należy raczej kierować do inwestorów z których depozytów – kapitału mają być udzielane pożyczki gdyż te depozyty nie są gwarantowane. Przypomina się tu Amber Gold.

Nie ma jednej, oficjalnej definicji parabanku. Węższa definicja określa mianem parabanków tylko te pozabankowe podmioty które udzielają pożyczek z depozytów a według szerszej definicji parabanku są to po prostu wszystkie pozabankowe firmy pożyczkowe, w tym te które pożyczek udzielają z własnego kapitału. Zgodnie z tą szerszą definicją także członkowie Związku Firm Pożyczkowych są parabankami.

Ze swej strony raczej zalecałbym ostrożność wobec mało znanych, lokalnych firm pożyczkowych z innego powodu. Nie wiadomo jakie metody windykacji stosują wobec pożyczkobiorców którzy nie zwracają pieniędzy w terminie. Natomiast znane w całej Polsce firmy pożyczkowe raczej nie dopuszczają się bezprawnej windykacji pożyczek.

Na zakończenie jeszcze uwaga co do kosztów pozabankowych pożyczek, gdyż wspomniał Pan że są drogie. Otóż drogie są pożyczki niezabezpieczone bez BIK i z komornikiem ale te do uzyskania których wymagana jest zdolność kredytowa podobna do bankowej, takie drogie nie są. Proszę też przeczytać: Bank czy parabank.

Dodaj komentarz