Oszczędzanie – wybór dla początkującego

oszczędzanie

W dzisiejszych czasach oszczędzanie i inwestowanie jest bardzo ważne. Jeżeli chcemy, aby w przyszłości żyło nam się lepiej musimy poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej lokaty, konta lub funduszu. Obecnie przyszły inwestor ma ułatwione zadanie, ponieważ wszystko, co potrzeba może załatwiać przez Internet, począwszy od założenia konta w banku aż do grania na giełdzie. Banki oferują nam coraz to lepsze i nowocześniejsze, formy oszczędzania.

Najprostszym sposobem na oszczędzanie jest lokata bankowa. Lokatę założymy praktycznie w każdym banku nawet przez Internet, a odsetki są nieco wyższe niż inflacja, jest na pewno pod tym względem lokata lepszą alternatywa wobec rachunków bankowych. Pojawiło się kilka internetowych banków takich jak ebgż, alior sync czy znany wszystkim mBank. Specjalizują się głównie w bankowości internetowej i można tam założyć lokatę na nieco wyższy procent niż w tradycyjnym banku.

A co jeżeli ktoś chce zarobić więcej? Wtedy musi zainteresować się albo funduszami albo graniem na giełdzie. Fundusze również kupimy w każdym banku, również przez Internet. Warto zwrócić uwagę na wysokość opłaty manipulacyjnej, która coraz częściej wynosi 0zł. Fundusze są bardzo zróżnicowane i podzielone według ryzyka. Wiadomo, że im bardziej ryzykujemy tym możemy mieć większy zysk. Oprocentowanie może sięgać nawet 20-30%, ale i również -20% jeżeli mówimy o funduszach akcji. Bank udostępnia informację o poziomie ryzyka, ale pamiętajmy, że są to inwestycje długo terminowe na minimum 1 rok. Podobnie wygląda granie na giełdzie, tam również mamy podwyższony poziom ryzyka, ale i również zysk może okazać się dużo większy. Obecnie pojawiły się serwisy internetowe takie, jak xtb lub plus500, w których możemy inwestować nie wychodząc z domu. Wszystkie wykresy i informacje mamy podane dosłownie na tacy, wystarczy tylko odpowiednio kupować. Na początek polecam emaklera, którego oferuje mBank, ponieważ niema żadnych opłat za prowadzenie rachunku, a jest to ważne dla początkujących inwestorów.

Podsumowując mamy dużo sposobów na oszczędzanie, tylko od nas zależy, co zrobimy z naszymi pieniędzmi. Dla osób ceniących sobie spokój polecam lokaty bankowe, a dla osób chcących trochę zaryzykować i samemu inwestować kapitał polecam fundusze lub giełdę. Niezależnie od tego, co wybierzemy pamiętajmy o tym, że warto inwestować i oszczędzać na przyszłość.

2 Komentarze

  • Witam i proszę o praktyczne wyjaśnienie, na czym polega kapitalizacja odsetek z lokaty terminowej i dlaczego lokaty z częstą kapitalizacją odsetek dają wyższy zysk od lokat z mniej częstą kapitalizacją?

    • Istotnie, lokata z częstszą kapitalizacją odsetek da większy zysk niż tak samo oprocentowana lokata w której odsetki narosłe kapitalizowane są rzadziej a tym bardziej niż lokata w której odsetki nie są kapitalizowane. Kapitalizacja bowiem polega na dopisywaniu narosłych odsetek do zdeponowanej kwoty czyli kapitału. Dzięki temu, po skapitalizowaniu odsetek, dalsze odsetki narastają od nieco wyższej kwoty (kapitał plus już skapitalizowane odsetki). Ponowna kapitalizacja odsetek (narosłych od kapitału oraz już skapitalizowanych odsetek) da jeszcze wyższa kwotę od której jeszcze dalsze odsetki będą naliczane. Ina zatem częściej odsetki są kapitalizowane, tym lepiej dla właściciela lokaty terminowej. Jest to tak zwany procent składany.

Dodaj komentarz