Udzielanie pożyczek pod sam weksel – bez sprawdzania zdolności kredytowej

weksel

Pożyczki pod sam weksel udzielane, to obustronnie niebezpieczna gra. Udzielane bez żadnego zabezpieczenia rzeczowego i bez wcześniejszej weryfikacji wypłacalności pożyczkobiorcy, stanowią łakomy kąsek dla pożyczkobiorców natomiast pożyczkodawcom przysparzają kłopotów. Wiele takich pożyczek po prostu nie sposób odzyskać na drodze prawnej. Ani komornik, ani zawiadomienie o domniemanym oszustwie na Policję, ani też Krajowy Rejestr Długów albo internetowa giełda wierzytelności; nic nie poskutkuje.

Jaką funkcję pełni weksel, czy w istocie jest zabezpieczeniem pożyczki? Na takie pytanie chyba większość osób odpowie twierdząco, że tak, weksel to zabezpieczenie pożyczki umożliwiające jej odzyskanie, udowodnienie że pożyczka została wypłacona. Nawet pojęcia nie macie ile osób przez takie mylne rozumienie funkcji weksla nie może odzyskać swoich pieniędzy i zapewne nie odzyska ich nigdy od niewypłacalnego albo też nieuczciwego pożyczkobiorcy. Weksel bowiem umożliwia jedynie szybkie uzyskanie tytułu egzekucyjnego ale wierzyciel nie zrobi z tegoż użytku ani prędzej ani później o ile dłużnik nie ma majątku, pracy, dochodów. A tak się niestety często dzieje – pożyczki szczególnie prywatne udzielane są bez żadnego zabezpieczenia rzeczowego i bez sprawdzenia wypłacalności, zadłużenia pożyczkobiorcy. Rzeczywistym zabezpieczeniem pożyczki czy innego rodzaju wierzytelności są tylko zabezpieczenia na rzeczach należących do dłużnika a więc najlepiej na nieruchomości albo zastaw na samochodzie jego. Bez zabezpieczenia rzeczowego, bez pozytywnej oceny zdolności kredytowej, posiadanie weksla do umowy pożyczki nic nie wnosi w aspekcie zabezpieczenia odzyskania pożyczki. A zabezpieczanie pożyczki i badanie zdolności kredytowej to przywilej nie tylko banków i firm pożyczkowych; także osoba udzielająca pożyczki prywatnie może tego dokonać: http://pozycz.edu.pl/2019/03/22/sprawdzenie-wiarygodnosci-pozyczkobiorcy/.

Pożyczanie pieniędzy, pożyczki prywatne to kuszący sposób lokaty kapitału; można zarobić kilkakrotnie więcej niż daje lokata bankowa. Można też jednak wszystko stracić, cały kapitał, uznając weksel za to czym nie jest i nie zabezpieczając rzeczowo swoich pieniędzy w pożyczce.
Jednak takich pożyczek udzielają też firmy (albo osoby) które w odzyskiwaniu należności nie oglądają się na przepisy prawa. Zastraszą, spalą, pobiją, rękami „profesjonalistów” w stałej współpracy. Jeżeli więc jesteś amatorem łatwej pożyczki którą niekoniecznie masz zamiar zwrócić, to uważaj. Tacy nie odpuszczą. Nie licz (zbytnio) na to że obroni Cię przed takimi Policja; całodobowej ochrony zapewne nie otrzymasz…

1 Komentarz

  • Banki z pewnością nie uciekają się w windykacji do bezprawnych czynów. No, może z wyjątkiem ubliżania kredytobiorcy i bezpodstawnego straszenia go odpowiedzialnością karną. Banki muszą trzymać fason jako rzekomo instytucje zaufania publicznego. Nawet gdy „sprzedają” długi to chyba wyłącznie dużym, znanym firmom windykacyjnym o których wiadomo że ich windykatorzy krzywdy dłużnikowi nie wyrządzą, co najwyżej zrobią wrażenie postawą (wzrostem, szerokim karkiem, grubym bicepsem).
    Jeżeli jednak mowa o pożyczkach z innych niż bankowe źródeł, to niejeden potencjalny pożyczkobiorca ma spore obawy przed formą ewentualnej windykacji. Krążą różne opowiadania w tej kwestii włącznie z takimi że oto firmy z pożyczkami bez BIK radzą sobie z dłużnikami „inaczej”. Prawda wygląda inaczej, a przynajmniej inaczej gdy chodzi się o pożyczki pozabankowe rozpoznawalnych w całej Polsce firm. Takie firmy pożyczkowe najnormalniej kierują sprawy odzyskania pożyczki do komornika. To że pożyczkobiorca i już dłużnik ma inne, bankowe niezwrócone pożyczki które może już ściąga komornik, nie zniechęca ich do przyłączenia się do egzekucji bo kwota ściągnięta od dłużnika dzielona jest proporcjonalnie pomiędzy wszystkich wierzycieli i nie ma tu znaczenia kto był pierwszy u komornika z wnioskiem egzekucyjnym.

Dodaj komentarz